Spindinti šypsena – būtina patrauklios išvaizdos dalis. Juk dailios, mėlynakės, ilgakojės merginos tikrai nepapuoštų geltoni dantys, o ir save gerbiantis vyras neleis, kad jo dantys gąsdintų aplinkinius. Vieniems žmonėms pasiseka ir jie balta šypsena gali džiaugtis jau nuo mažų dienų beveik neįdėdami jokių pastangų, kitiems genetiniai faktoriai nebuvo tokie dosnūs ir jų dantų baltumas tikrai nėra tokio lygio, kokio norėtųsi. Be to, dantų spalvai įtaką daro ir mūsų įpročiai. Kava, arbata, raudonas vynas, dažantys maisto produktai bei gėrimai tikrai nepadės išsaugoti baltų dantų. Neigiamą įtaką daro ir tam tikrų vaistų vartojimas bei rūkymas.
Bet nepatraukli dantų spalva – dar ne galutinis nuosprendis. Jei jūsų dantys nėra savaime akinamai balti, juos galima išbalinti dirbtiniais būdais. Šios procedūros rekomenduojama atsisakyti tik nėščioms ar maitinančioms motinoms; jaunesniems nei 16 metų ar peroksidui alergiškiems asmenims; žmonėms, turintiems itin jautrias dantenas; tiems, kurių dantų spalva pernelyg stipriai pakitusi (dantų balinimas gali būti neefektyvus) bei tiems, kurie matomose vietose turi karūnėlių ar plombų (jų dantų balinimas neveikia).
O dabar aptarkime, kaip dantys gali būti balinami lazerio pagalba. Dantų balinimas lazeriu yra atliekamas odontologo kabinete. Pirmiausia dantenos, liežuvis bei kiti minkštieji burnos audiniai yra uždengiami apsaugine medžiaga (šios apsauginės priemonės bei odontologo priežiūra užtikrina procedūros saugumą). Tada ant dantų dedamas stiprios peroksido koncentracijos balinimo gelis (namie naudojamos peroksido priemonės yra kur kas silpnesnės). Lazeris nukreipiamas į dantis – iš jo sklindanti šviesa aktyvuoja molekules, kurios skildamos nudažo dantis baltai. Panašiai dantys gali būti balinami ir specialios lempos pagalba, bet lazeris yra pranašesnis dėl to, kad neįkaitina dantų, šviesa yra naudojama tolygiai ir tiksliai toms vietoms, kurioms riekia. Svarbiausia, kad pasiekiamas giluminis balinimo efektas – paveikiamas ne tik emalis, bet ir dentinas. Procedūra yra greita (trunka apie 30 minučių) ir paprastai užtenka vieno ar kelių kartų norimam efektui pasiekti. Svarbiausia, kad rezultatas – ilgalaikis, tad po kelių mėnesių nereikės liūdėti dėl to, kad dantų baltumas taip greitai išgaravo.
Bene vienintelis dantų balinimo lazeriu trūkumas – aukštesnė kaina. Bet kainos samprata išties yra labai subjektyvi – jei turėsime omenyje paslaugos kokybę ir kitus privalumus, suprasime, kad tiek mokėti tikrai verta (juo labiau, kad dantų balinimo kaina visgi yra prieinama daugeliui pacientų). Baiminatės, kaip dantų balinimas lazeriu paveiks jūsų dantis? Tenka pripažinti, kad kelias dienas dantenos gali būti jautrios (tai ir bet kurio kito dantų balinimo būdo pasekmė), todėl labai svarbu pirmąją dieną po procedūros nevartoti dažančių maisto produktų bei gėrimų. Žinoma, kuo labiau prižiūrėsite savo dantis ateityje, tuo dantų balinimas lazeriu bus ilgaamžiškesnis.
Odontologai vieningai sutaria, kad efektyviausias, greičiausias ir patikimiausias dantų balinimas lazeriu. Žinoma, yra ir alternatyvių dantų balinimo būdų. Ar jie geresni? Drįstume abejoti. Bet tam, kad tuo įsitikintumėte ir jūs, pabandykime aptarti, kokiais kitais būdais dantų spalva gali būti pašviesinta:
- Dažnai reklamuojamos balinančios dantų pastos bei skalavimo skysčiai yra nebrangūs, lengvai randami didžiosiose parduotuvėse ar vaistinėse. Bet jų efektyvumas kelia abejonių. Taip, balinančios dantų pastos bei skysčiai pašalina apnašas, tad dantys atrodo švarūs. Iš tiesų, tai puikios priemonės kokybiškai dantų priežiūrai užtikrinti. Bet jas naudojant nereikia tikėtis stebuklų: dantys pašviesėja tik per vieną šviesumo skalę ir šis nedidelis rezultatas matomas tik tol, kol priemonės yra naudojamos.
- Balinančios juostelės yra klijuojamos prie dantų paviršiaus (arba balinantis gelis tepamas specialiu šepetėliu). Procedūra turi būti atliekama kasdien maždaug dvi savaites, o rezultatas išlieka efektyvus ne ilgiau nei 4 mėnesius. Labai svarbu laikytis visų reikalavimų, kitu atveju stipriai padidėja rizika peroksidu nudeginti burnos gleivinę.
- Dantų balinimas kapomis – pakankamai populiarus dantų balinimo būdas. Procedūros yra atliekamos namuose, bet vizito pas odontologą nėra išvengiama, kadangi būtent odontologas specialiai kiekvienam pacientui pritaiko kapas, į kurias jis, jau būdamas namuose, turi įšvirkšti balinamojo skysčio ir užsidėti ant dantų. Procedūra turi būti atliekama sąžiningai kiekvieną vakarą ne ilgiau nei mėnesį. Labai svarbu balinant dantis nerūkyti ir nevartoti dažančių maisto produktų. Rezultatai trunka iki 4 mėnesių. Ar toks laikotarpis jums tinkamas – spręsti jums. Be to, reikia būti itin atsargiems ir kruopštiems, kad balinimo metu peroksidas nepažeistų minkštųjų burnos audinių (ypač, jei tikėdamiesi sutaupyti vaistinėje pirkote standartines kapas ir jos nėra pritaikytos konkrečiai jums).